W jaki sposób finansowane są startupy?

Głównym celem startupu jest szybkie osiągnięcie sukcesu związane z wprowadzeniem na rynek swojego nowego produktu. Badania pokazują, że internet jest głównym obszarem działania startupów. Daje to możliwość rozszerzenia terytorium działania co jest dużą szansą na sukces finansowy. Jednym z największych wyzwań dla startupów jest jednak pozyskanie finansowania. Nakład pieniężny potrzebny jest m. in. do kosztownych badań, opracowania właściwej technologii, opłacenia zaplecza specjalistów. Przeczytaj artykuł do końca i dowiedz się w jaki sposób finansowane są startupy.

Kapitał własny

Niektóre startupy korzystają z kapitału własnego (tzw. bootstrapping) – oszczędności lub pieniędzy pożyczonych od członków najbliższej rodziny. Jednakże jest to często możliwe jedynie na początkowym rozwoju startupu. Wraz z czasem i postępem prac innowacyjne wymagają coraz większych środków, co wymaga pozyskania kapitału zewnętrznego.

PARP (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości)

Jest to państwowy organ, którego zadaniem jest wspieranie rozwoju przedsiębiorstw z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Dysponuje on kapitałem zarówno państwowym jak i unijnym, które przeznacza na dotację z których mogą korzystać startupy a także organizację szkoleń.

W jaki sposób finansowane są startupy? – Aniołowie Biznesu

To przedsiębiorca, który z sukcesem stworzył jeden lub kilka dobrze prosperujących biznesów. Swoje zdobyte doświadczenie wykorzystuje w celu wsparcia rozwoju nowej firmy i uzyskania własnych korzyści. Takie osoby dysponują wiedzą, środkami oraz znajomościami w świecie biznesu, dzięki czemu są w stanie w znaczący sposób wpłynąć na rozwój startującego przedsiębiorstwa w zamian za udziały.

Venture Capital

Venture Capital to rodzaj inwestycji podejmowany przez przygotowane specjalnie do takich działań fundusze. Ich celem jest pozyskanie akcji startupów oraz ich późniejsza sprzedaż (z dużym zyskiem). Aby go osiągnąć, fundusze Venture Capital dofinansowują perspektywiczne spółki, które już działają na rynku, ale są we wczesnej fazie rozwoju. Wszystko odbywa się w zamian za udziały lub akcje (jeśli są na giełdzie). Zaangażowanie funduszy VC trwa zwykle od trzech do siedmiu lat, po upływie których odsprzedają pozyskane na początku współpracy ze startupem udziały, uzyskując w ten sposób zysk (lub notując stratę).

Zapraszamy was do odwiedzenia innych stron coworkingowych znajdujących się w naszej grupie!

Coworking Rynek 28 – Kraków

Clockwork Poznań – Wirtualne Biuro

Wirtualne Biuro Poznań

Wirtualne Biuro Kraków

Biuro w Krakowie

Biuro247

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *