Działalność startupów wywiera wielowymiarowy wpływ zarówno na gospodarkę jak i na życie społeczne. Specyfika tego rodzaju inicjatyw powoduje, że niewielka część z nich staje się dojrzałymi przedsiębiorstwami. Jednakże te, którym uda się osiągnąć ten stan, stają się istotnymi podmiotami gospodarki, a innowacyjność działania sprawia, że drogi, którymi wywierają one wpływ na gospodarkę i społeczeństwo, są bardziej zróżnicowane niż w przypadku pozostałych grup przedsiębiorstw. Przeczytaj artykuł do końca i dowiedz się jaki jest wpływ startupów na gospodarkę Polski.
Przeczytaj Wpływ startupów na gospodarkę Polski cz. 2
Budowanie wartości dodanej w gospodarce
Wartość dodana (część produkcji przedsiębiorstwa, która pozostaje po odjęciu wartości wyrobów i usług
wykorzystywanych jako nakłady w procesie produkcyjnym) należy do bardzo istotnych kategorii ekonomicznych. Przy jej pomocy można zmierzyć udział firmy w procesie produkcji dóbr oraz usług w gospodarce. Im więcej wartości dodanej wytwarza konkretna firma, tym ma większy udział w tworzeniu PKB (wartość dodana jest z główną i najważniejszą składową PKB). Nowatorski charakter funkcjonowania startupów sprawia, że wnoszą one wkład w proces produkcyjny, co w rezultacie prowadzi do generowania wartości dodanej. Wniosek jest jeden: dynamiczny rozwój startupów skutecznie przyczynia się do zwiększania PKB kraju.
Wpływ startupów na gospodarkę Polski – Tworzenie wartościowych miejsc pracy
W momencie, gdy startup osiągnie dojrzałość, przekształca się w istotnego pracodawcę. Startupy są bardzo dobrym miejscem pracy szczególnie dla osób młodych o wysokich i specjalistycznych kwalifikacjach. Tworzenie dobrych miejsc pracy przez startupy spełnia ważną funkcję społeczną i gospodarczą. Jest to szczególnie istotne w sytuacji wysokiego bezrobocia wśród najmłodszych grup wiekowych na rynku pracy.
Zwiększenie kapitału ludzkiego
Startupy są istotne nie tylko ze względu na tworzenie miejsc pracy, ale również ich jakość. Stanowiska pracy w startupach wymagają przeważnie wysokich kwalifikacji w dynamicznie rozwijających się kierunkach. Należą do nich m. in.: IT, robotyka, nanotechnologia, biotechnologia, przemysł kreatywny lub e-commerce. Z tego powodu ważne jest, aby rynek pracy zachęcał (np. wartościowymi miejscami pracy) do rozwijania i podwyższania swoich kwalifikacji w tych obszarach. Startupy stwarzają możliwości dla osób kształcących się w innowacyjnych i perspektywicznych dla rozwoju całej gospodarki kierunkach.