Zajrzyj do pierwszej części artykułu, a dowiesz się więcej jaki jest wpływ startupów na gospodarkę Polski.
Przeczytaj Wpływ startupów na gospodarkę Polski cz. 1
Wpływ startupów na gospodarkę Polski – Wkład do finansów publicznych
Poprzez płacenie podatków, startupy mają wpływ na stan finansów publicznych. Wpływ ten zwiększa się odpowiednio wraz z rozwojem przedsięwzięcia. Startupy tak jak inne przedsiębiorstwa, odprowadzają część podatków do budżetu centralnego. Z kolei inną część do budżetów jednostek samorządu terytorialnego, w których prowadzą działalność. Tym sposobem przyczyniają się do finansowania zadań budżetowych (takich jak np. publiczne szkolnictwo czy służba zdrowia) na szczeblu zarówno ogólnokrajowym, jak i regionalnym.
Pozytywne efekty zewnętrzne innowacji
W startupach tworzy się innowacyjne rozwiązania, które są następnie wykorzystywane przez inne przedsiębiorstwa. Dodatkowo mogą stać się podstawą do tworzenia kolejnej generacji produktów oraz usług. Jeśli rozwiązania tworzone przez startupy są objęte ochroną np. patentową, to i tak generują pozytywny i perspektywiczny kierunek rozwoju innym firmom. Intensywna działalność badawczo-rozwojowa startupów wzbogaca i poszerza ogólnodostępny zasób wiedzy. Poza tym popularna w środowisku startupowym kultura dzielenia się wiedzą przyspiesza te procesy i pozwala na dołączenie się do niego większego grona zarówno osób jak i instytucji.
Wpływ startupów na gospodarkę Polski – Wpływ usług i produktów stworzonych przez startupy
Innowacyjne rozwiązania jakie powstają w startupach wpływają na jakość życia ludzi. Jedne z nich umożliwiają nowatorskie diagnozowanie, a inne – ratowanie ludzkiego życia. Są też takie, które przyczyniają się do poprawy stanu środowiska. Oferowane usprawnienia pozwalają na oszczędności czasowe, a także oszczędności finansowe. Część z nich zwiększa komfort życia, otwiera także nowe kanały komunikacji oraz zwiększa dostęp do różnych form rozrywki. Te jakościowe, trudne do oszacowania efekty również stanowią o znaczącym wpływie startupów na rzeczywistość społeczno-gospodarczą.
Powiększenie kapitału społecznego
Charakter działania startupów wymusza umiejętności nawiązywania relacji, współpracy a także zaufania. Te kompetencje są niezbędne, aby zbudować dobrze funkcjonujący zespół lub pozyskać finansowanie. Osoby zaangażowane w działalność startupu powinny je zatem rozwijać, aby ich przedsiębiorstwo przechodziło przez kolejne etapy rozwoju. W przedstawiony sposób społeczność startupowców przyczynia się do upowszechniania postaw i zachowań będących przejawami wysokiego kapitału społecznego.