Każda firma posiada różnego rodzaju zasoby majątkowe. Należą do nich np. wyposażenie, sprzęt, urządzenia, maszyny, lokale, budynki, środki pieniężne czy środki transportu. Wszystkie te (oraz inne) zasoby dzielimy na dwie grupy: aktywa i pasywa. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się co to są aktywa i pasywa.
Aktywa
Aktywa są to kontrolowane przez dane przedsiębiorstwo zasoby materialne o określonej wartości. Powstały one w konsekwencji przeszłych zdarzeń i służą osiągnięciu w przyszłości korzyści ekonomicznych. Aktywa możemy podzielić na dwie grupy. Wytyczną jest okres użytkowania, zwany okresem ekonomicznej przydatności a także możliwość ich sprzedaży. W związku z tym dzielimy je na:
- aktywa obrotowe – w krótkim czasie następuje zmiana ich postaci naturalnej. Ich celem jest przynieść korzyści ekonomiczne w krótkim czasie (do 1 roku). Takie aktywa są w ciągłym ruchu. Zasoby przechodzą przez kolejne etapy w wyniku prowadzonej działalności. Przykłady: produkty gotowe, półprodukty, towary handlowe, udziały, akcje, papiery wartościowe, środki pieniężne na rachunkach bankowych, należności z tytułu dostaw i usług.
- aktywa trwałe – charakteryzują się wysoką wartością i długim czasem użytkowania (przekraczającym 1 rok). Takie aktywa zużywają się i tracą ekonomiczną przydatność stopniowo, równocześnie przekazują swoją wartość wytwarzanym usługom czy produktom. Przykłady: oprogramowanie, licencje, prawa autorskie, środki trwałe (również te w trakcie budowy), nieruchomości, należności długoterminowe z tytułu udzielonych kredytów i umów leasingowych.
Co to są aktywa i pasywa? – Pasywa
Pasywa nie dotyczą ilości i rodzaju posiadanych zasobów materialnych lecz źródeł ich finansowania i pochodzenia. Z tych powodów możemy podzielić je na dwie kategorie:
- własne źródło finansowania (kapitał własny) – zasoby majątkowe, które oddane zostały do dyspozycji danej firmy przez jego właścicieli. Tę grupę możemy podzielić na trzy podgrupy: kapitały podstawowe, kapitały rezerwowe oraz zysk i stratę.
- zewnętrzne źródło finansowania (kapitał obcy) – zaliczymy do nich wszelkie zobowiązania: wobec dostawców usług i towarów, banków z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek, pracowników, a także z tytułu podatków czy ubezpieczeń społecznych.
Stosunek wysokości kapitału własnego do kapitału obcego pozwala określić, kto i w jakim stopniu jest faktycznym właścicielem majątku firmy.