Jak rozliczyć PIT z umowy zlecenie i o dzieło?

Jak rozliczyć PIT z umowy zlecenie i o dzieło

Osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli na umowę zlecenie lub umowę o dzieło są zobowiązane do rozliczenia się z fiskusem w terminie nieprzekraczającym 30 kwietnia 2021. Rozliczenia powinny być przeprowadzone według ściśle określonych zasad, zarówno po stronie podatnika, jak i pracodawcy. Aby rozliczyć pit, podatnik może skorzystać z usług biura rachunkowego lub skorzystać z kreatorów online do rozliczania rocznych zeznań podatkowych. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się jak rozliczyć PIT z umowy zlecenie i o dzieło.

Na jakim formularzu rozlicza się przychody z umowy zlecenie i o dzieło?

W przypadku obu tych umów, pracodawca pełni funkcję płatnika i pobiera zaliczki na podatek dochodowy. Osoba zatrudniona otrzymuję wypłatę, która jest kwotą netto i tym samym nie musi się martwić o odprowadzaniu zaliczek na podatek. Osiągając dochody z wykonywanej umowy cywilnoprawnej, należy rozliczyć się z urzędem skarbowym na druku PIT-37. Dochody, jakie osiągnął podatnik podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej 17% i 32%.

Co jest niezbędne do wypełnienia zeznania podatkowego?

Osoba zatrudniona na umowę zlecenie lub o dzieło musi do maksymalnie 1 marca 2021 otrzymać od pracodawcy formularz PIT-11. Zawarte są w nim informacje, które będą niezbędne, by później móc rozliczyć się z fiskusem. Druk PIT-11 informuje o wysokości przychodu osiągniętego w trakcie roku podatkowego a także o kosztach poniesionych. Zalicza się do nich koszt uzyskania przychodu, wysokość zaliczek pobranych na podatek dochodowy oraz kwota pobranych składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne.

Jak rozliczyć PIT z umowy zlecenie i o dzieło? – Ulgi i odliczenia w PIT-37

Podatnicy, rozliczający się na druku PIT-37, mogą skorzystać z opcji rozliczenia się wspólnie z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko. Oprócz tego, w Ustawie o PIT znajdują się różnego rodzaju ulgi i odliczenia, które w istocie powodują obniżenie należnego podatku. Do najczęściej wybieranych ulg i odliczeń należą:

  • na internet,
  • rehabilitacyjna,
  • na leki,
  • na dzieci (prorodzinna),
  • dla krwiodawców,
  • na samochód,
  • za pracę za granicą.

Zapraszamy was do odwiedzenia innych stron coworkingowych znajdujących się w naszej grupie!

Coworking Rynek 28 – Kraków

Clockwork Poznań – Wirtualne Biuro

Wirtualne Biuro Poznań

Wirtualne Biuro Kraków

Biuro w Krakowie

Biuro247

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.