Począwszy od 2011 roku odsetek osób korzystających z internetu na smartfonach rośnie. Jak łatwo się domyśleć, ma to związek z dużym rozwojem urządzeń mobilnych. Oprócz tego istotny jest rozwój samej sieci internetowej, która oferuje szybkie bezprzewodowe łącza. Coraz większe ekrany i coraz wydajniejsze podzespoły spowodowały, ze w wielu przypadkach korzystanie z internetu jest bardziej komfortowe na mniejszym urządzeniu mobilnym niż niewygodnym laptopie lub komputerze. Przeczytaj artykuł do końca i dowiedz się więcej jak wygląda ruch internetowy a mobilny.
Przełom w ruchu internetowym
W październiku 2016 roku po raz pierwszy w historii odnotowano na świecie większy ruch internetowy pochodzący z urządzeń mobilnych (51,3%) jak z komputerów (48,7%). Z jednej strony przełom ten spowodował nowe wyzwania dla projektantów stron internetowych. Nie chodzi tu tylko o wygodę surfowania i wygląd witryn, które nie są przystosowane dla wersji mobilnych, ale o algorytmy Google, które zaczęły premiować strony najlepiej dopasowane do urządzeń mobilnych. Z drugiej zobrazował tendencję, która obowiązuje w dalszym ciągu, czyli dostępności do internetu. Badacze szacują, że w 2023 roku dostęp do internetu będzie miało 5,3 miliarda ludzi, czyli prawie 70% całej ziemskiej populacji (w 2020 roku było to 4,5 miliarda ludzi). Z kolei liczba urządzeń podłączonych do sieci ma być trzykrotnie większa niż liczba osób na ziemi. Bez wątpienia można założyć, że zdecydowana część z tych sprzętów to urządzenia mobilne.
Ruch internetowy a mobilny – Jak to wygląda w Polsce?
Obecnie największy ruch internetowy w Polsce pochodzi ze smartfonów (ok. 60%), kolejno z komputerów (ok. 35%), a na końcu z tabletów (ok. 5%). Tendencja ta utrzymuje się od dłuższego czasu i nie zanosi się na jej zmianę. Dostępność do łącza internetowego na smartfonach spowodowała, że duża część osób w wieku starszym zaczęła korzystać z tego wynalazku. Praktycznie każdy senior posiada telefon komórkowy, który często jest smartfonem. Takie urządzenie dużo łatwiej obsługiwać niż komputer. Powoduje to, że mając w dłoni urządzenie z dostępem do internetu, seniorzy zaczynają surfować w sieci.