Za pojęciem stażu rozumiemy zdobywanie praktycznych umiejętności przez bezrobotnego, do wykonywania zadań w miejscu pracy. Podczas stażu nie nawiązuje się stosunku pracy z pracodawcą. Staż bywa błędnie utożsamiany z praktyką. Praktyka dotyczy osób młodych oraz studentów, którzy są w trakcie nauki lub zaraz po jej zakończeniu. Natomiast staż dotyczy osób bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy. Przeczytaj artykuł do końca i dowiedz się jak zgłosić ofertę organizacji stażu.
Kto może być stażystą?
Staż mogą podejmować osoby bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy. Jednakże muszą one spełniać określone wymagania. Stażystą może zostać osoba:
- bezrobotna do 25 roku życia,
- bezrobotna, która ukończyła 50 lat,
- nieaktywna zawodowo, która po urodzeniu dziecka nie podjęła pracy,
- długotrwale bezrobotna,
- nieposiadająca kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia zawodowego,
- niepełnosprawna.
Maksymalny czas odbywania stażu nie może przekraczać 6 miesięcy. W przypadku bezrobotnych, którzy nie ukończyli 30 lat, okres trwania nie może przekroczyć 12 miesięcy.
Gdzie można skierować do pracy osobę na stażu?
Osoba bezrobotna może zostać skierowana do pracodawcy, którym może być np.:
- osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą niezatrudniająca pracownika,
- organizacja pozarządowa,
- rolnicza spółdzielnia produkcyjna,
- pełnoletnia osoba fizyczna, zamieszkująca i prowadząca na obszarze Polski osobiście i na własny rachunek, działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej.
Jak zgłosić ofertę organizacji stażu?
Jeśli chcesz zgłosić ofertę stażu, złóż wniosek o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu do właściwego powiatowego urzędu pracy. Następnie w imieniu starosty, dyrektor urzędu pracy dokona weryfikacji kompletności i poprawności złożonych dokumentów. Po pozytywnym zatwierdzeniu wniosku, wnioskodawca stażu podpisuje ze starostą (lub w imieniu starosty z dyrektorem powiatowego urzędu pracy) umowę o organizację stażu. Czas trwania sprawy nie powinien przekroczyć 30 dni.
Jak zgłosić ofertę organizacji stażu? – Koszt
Usługa jest bezpłatna. Koszty możesz ponieść w sytuacji, gdy działasz przez pełnomocnika. Musisz zapłacić wtedy 17 zł za pełnomocnictwo. Nie uiszczasz opłaty, gdy udzielasz pełnomocnictwa mężowi, żonie, dzieciom, rodzeństwu, rodzicom, dziadkom lub wnukom. Opłatę należy wpłacić na konto urzędu miasta lub gminy, właściwego dla siedziby urzędu, w którym składasz pełnomocnictwo (numer konta sprawdzisz na stronie urzędu miasta lub gminy).