Rodzaje umów o pracę

Pracodawcą może być osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą a także osoba prywatna, która nie prowadzi działalności gospodarczej oraz jednostka organizacyjna (np. spółka z o. o.). Pracownikiem może być osoba pełnoletnia. Pracownik na etacie wykonuje określony rodzaj pracy na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem. Odbywa się to w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia za wykonaną pracę. Wszystkie szczegóły mówiące m. in. o miejscu, czasie i wynagrodzeniu zawarte są w umowie, którą podpisuje zarówno pracodawca i pracownik. Przeczytaj artykuł do końca i dowiedz się jakie są rodzaje umów o pracę.

Rodzaje umów o pracę – czas próbny, określony i nieokreślony

W zależności od tego jaki rodzaj umowy wybierzesz jako pracodawca, inne będą prodcedury m. in. jej rozwiązania. Etatem określa się jedną z trzech umów:

  • umowa na czas próbny

Przeważnie pracodawca na początku zatrudnia pracownika na umowę na czas próbny. Ma to na celu sprawdzenie umiejętności i kwalifikacji pracownika. Taka umowa może być podpisana na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. W wyjątkowych sytuacjach możesz zatrudnić osobę ponownie na umowę na czas próbny. Możliwe jest to, gdy ma wykonywać inną pracę (np. na innym stanowisku). W drugim przypadku muszą minąć co najmniej 3 lata od dnia wygaśnięcia lub rozwiązania umowy.

  • umowa na czas określony

Zatrudniając na ten rodzaj umowy, musisz zgłosić w przeciągu 5 dni od podpisania umowy, Państwowej Inspekcji Pracy ze wskazaniem uzasadnienia określonego czasu umowy. Również podczas podpisywania umowy należy wpisać obiektywne przyczyny, które tłumaczą zawarcie takiej umowy. W przypadku umowy na czas określony istnieją dwie opcje zatrudnienia. Pierwszą z nich jest zawarcie nie więcej niż 3 umów na łączny czas nie przekraczający 33 miesięcy. Umowa na czas próbny nie jest wliczana. Drugą możliwością jest zatrudnienie tego samego pracownika na okres łącznie dłuższy niż 33 miesiące lub zawarcie więcej niż 3 umów. Aby skorzystać z tego rozwiązania musisz mieć powody określone w Kodeksie pracy. Należy do nich m. in. powód zastępowania pracownika w czasie jego uzasadnionej nieobecności w pracy, wykonywanie pracy przez okres kadencji (np. w sytuacjach definiowanych w Kodeksie spółek handlowych) lub wykonywanie pracy sezonowej lub dorywczej.

  • umowa na czas nieokreślony

Jeśli okres obowiązywania umowy jest dłuższy niż 33 miesiące lub w przypadku zawarcia więcej niż 3 umów, to przyjmuje się, że pracownik jest zatrudniony na umowę na czas nieokreślony. Obowiązuje on od kolejnego dnia po upływie 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy o prace na czas określony.

Przeczytaj Jak zatrudnić pracownika na umowę o pracę

Zapraszamy was do odwiedzenia innych stron coworkingowych znajdujących się w naszej grupie!

Coworking Rynek 28 – Kraków

Clockwork Poznań – Wirtualne Biuro

Wirtualne Biuro Poznań

Wirtualne Biuro Kraków

Biuro w Krakowie

Biuro247

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *