Jak rozlicza się leasing operacyjny i finansowy?

W ramach leasingu jedna ze stron umowy (leasingodawca) przekazuje drugiej stronie (leasingobiorcy) możliwość korzystania z określonej rzeczy, w zamian za ustalone ratalne opłaty na uzgodniony w umowie okres leasingu. Jest to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, ponieważ nie trzeba posiadać odpowiedniego (i często wysokiego) kapitału pieniędzy, aby zakupić daną rzecz. W przypadku drogiego sprzętu np. komputerowego czy wyposażenia kuchni w restauracji, to rozwiązanie na pewno się sprawdzi. Przedsiębiorcy mają do czynienia z dwoma rodzajami leasingu, czyli operacyjnym i finansowym. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się jak rozlicza się leasing operacyjny i finansowy.

Leasing operacyjny

W tej formie, przedmiot leasingu zostaje wliczony do składników majątkowych leasingodawcy (np. firmy leasingowej). Z kolei kosztami uzyskania przychodu korzystającego z przedmiotu umowy są miesięczne raty leasingowe. Do każdej raty
leasingowej doliczany jest podatek VAT. A zatem w tej formie leasingu nie ma obowiązku opłacania podatku VAT w całości na początku trwania umowy leasingowej. Do kosztów uzyskania przychodu można także zaliczyć opłatę wstępną, która może być ujęta jednorazowo. Suma uzgodnionych w umowie opłat, pomniejszona o należny VAT musi być co najmniej taka sama jak wartość początkowa środków trwałych. Po zakończeniu trwania umowy, leasingobiorca ma prawo do wykupu użytkowanego przedmiotu.

Jak rozlicza się leasing operacyjny i finansowy? – Leasing operacyjny

Przy tej formie umowy leasingowej, przedsiębiorca musi mieć na uwadze, że przedmiot leasingu włączy się do składników majątkowych leasingobiorcy. A zatem w przeciwieństwie do leasingu operacyjnego, to do jego obowiązku należy dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. I jest to element różniący oba rodzaje leasingu. Oprócz tego, do kosztów uzyskania przychodów leasingobiorca może zaliczyć jedynie część odsetkową raty leasingowej. Natomiast podatek VAT należy opłacić w całości z góry wraz z pierwszą ratą, tuż po odbiorze przedmiotu. Dodatkowo leasingobiorca staje się właścicielem przedmiotu automatycznie po wpłacie za ostatnią ratę (odmiennie do leasingu operacyjnego). Jeśli chodzi o opłatę wstępną, to również jest tu inna zasada. W leasingu finansowym przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z tą opłatą.

Zapraszamy was do odwiedzenia innych stron coworkingowych znajdujących się w naszej grupie!

Coworking Rynek 28 – Kraków

Clockwork Poznań – Wirtualne Biuro

Wirtualne Biuro Poznań

Wirtualne Biuro Kraków

Biuro w Krakowie

Biuro247

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *