Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jest instytucją, która zajmuje się z Polsce ubezpieczeniami społecznymi. Do jej zadań należy m. in. pobieranie i gromadzenia składek. Jeśli jesteś cudzoziemcem i chcesz prowadzić działalność gospodarczą w Polsce sprawdź czy podlegasz w Polsce ubezpieczeniom społecznym. Przeczytaj artykuł do końca i dowiedz się jak wygląda zgłoszenie obcokrajowca do ubezpieczeń.
Obywatele UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego
Według prawa europejskiego, w danym momencie można być ubezpieczonym tylko w jednym państwie należącym do wspólnoty. Dotyczy to również sytuacji, gdy pracujesz jednocześnie w kilku państwach. W okoliczności, gdy wykonujesz w państwie członkowskim własną działalność gospodarczą lub pracę najemną podlegasz ustawodawstwu tego państwa. Ten przepis nazwa się zasadą miejsca wykonywania pracy. Bez znaczenia pozostaje miejsce zamieszkania osoby prowadzącej działalność lub pracownika, miejsce zarejestrowania działalności oraz siedziba pracodawcy.
Obywatele spoza UE
Jeśli chcesz prowadzić działalność gospodarczą w Polsce, będziesz obowiązkowo ubezpieczony. Od tej zasady są wyjątki wynikające z obustronnych umów o zabezpieczeniu społecznym. W przypadku, gdy jesteś obywatelem m. in. USA, Kanady, Australii, Ukrainy, Mołdawii lub Macedonii możesz pozostać w określonych sytuacjach w systemie ubezpieczeniowym w kraju, z którego pochodzisz. W tej sytuacji nie musisz rejestrować się do ubezpieczeń w Polsce. Pamiętaj, tuż przed zaczęciem prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce skontaktuj się z ZUS a także z urzędem zajmującym się ubezpieczeniami w swoim kraju, by dowiedzieć się czy masz konieczność podlegania ubezpieczeniom w Polsce.
Zgłoszenie obcokrajowca do ubezpieczeń – Działalność tymczasowa
W przypadku, gdy prowadzisz firmę w swoim kraju, a na terenie Polski chcesz świadczyć usługi nie dłużej niż 24 miesiące, nie masz obowiązku rejestracji w polskim systemie ubezpieczeń. Według obowiązującego prawa, przed przeniesieniem działalności do Polski musisz prowadzić działalność w swoim kraju przez co najmniej 2 miesiące. Oprócz tego powinieneś zachować w swoim kraju odpowiednie zaplecze do prowadzenia firmy (np. opłacać podatki, wynajmować biuro). Pamiętaj, by poinformować ZUS o tymczasowym świadczeniu usług w Polsce oraz uzyskaj od instytucji ubezpieczeniowej w swoim kraju zaświadczenie o ustawodawstwie właściwym (A1).
Zgłoszenie obcokrajowca do ubezpieczeń – Działalność prowadzona w Polsce
Jeśli na stałe prowadzisz działalność gospodarczą w Polsce i w żadnym innym kraju, a także nie wykonujesz pracy najemnej to podlegasz obowiązkowi ubezpieczeń tak samo jak polscy przedsiębiorcy.