Osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli na umowę zlecenie lub umowę o dzieło są zobowiązane do rozliczenia się z fiskusem w terminie nieprzekraczającym 30 kwietnia 2021. Rozliczenia powinny być przeprowadzone według ściśle określonych zasad, zarówno po stronie podatnika, jak i pracodawcy. Aby rozliczyć pit, podatnik może skorzystać z usług biura rachunkowego lub skorzystać z kreatorów online do rozliczania rocznych zeznań podatkowych. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się jak rozliczyć PIT z umowy zlecenie i o dzieło.
Na jakim formularzu rozlicza się przychody z umowy zlecenie i o dzieło?
W przypadku obu tych umów, pracodawca pełni funkcję płatnika i pobiera zaliczki na podatek dochodowy. Osoba zatrudniona otrzymuję wypłatę, która jest kwotą netto i tym samym nie musi się martwić o odprowadzaniu zaliczek na podatek. Osiągając dochody z wykonywanej umowy cywilnoprawnej, należy rozliczyć się z urzędem skarbowym na druku PIT-37. Dochody, jakie osiągnął podatnik podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej 17% i 32%.
Co jest niezbędne do wypełnienia zeznania podatkowego?
Osoba zatrudniona na umowę zlecenie lub o dzieło musi do maksymalnie 1 marca 2021 otrzymać od pracodawcy formularz PIT-11. Zawarte są w nim informacje, które będą niezbędne, by później móc rozliczyć się z fiskusem. Druk PIT-11 informuje o wysokości przychodu osiągniętego w trakcie roku podatkowego a także o kosztach poniesionych. Zalicza się do nich koszt uzyskania przychodu, wysokość zaliczek pobranych na podatek dochodowy oraz kwota pobranych składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne.
Jak rozliczyć PIT z umowy zlecenie i o dzieło? – Ulgi i odliczenia w PIT-37
Podatnicy, rozliczający się na druku PIT-37, mogą skorzystać z opcji rozliczenia się wspólnie z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko. Oprócz tego, w Ustawie o PIT znajdują się różnego rodzaju ulgi i odliczenia, które w istocie powodują obniżenie należnego podatku. Do najczęściej wybieranych ulg i odliczeń należą:
- na internet,
- rehabilitacyjna,
- na leki,
- na dzieci (prorodzinna),
- dla krwiodawców,
- na samochód,
- za pracę za granicą.