Formy opodatkowania działalności

Formy opodatkowania działalności

Podczas wypełniania druku CEIDIG-1 przy zakładaniu działalności gospodarczej należy wybrać odpowiednią formę opodatkowania. Do wyboru są: zasady ogólne (17% i 32%), skala liniowa (19%), ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. Jeśli zdecydujesz się na sposób opodatkowania taki jak: skala liniowa, ryczałt czy karta podatkowa musisz złożyć odpowiednie pismo do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Forma, jaką wybierzesz obowiązuje przez cały rok. Jeśli w trakcie bieżącej działalności firmy okaże się, że inny sposób opodatkowania będzie dla Twojej firmy korzystniejszy, możesz go zmienić. Zmiany należy dokonać na początku roku podatkowego, w terminie nie przekraczającym 20. stycznia. Przeczytaj artykuł do końca i dowiedz się więcej jak wyglądają formy opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce.

Zasady ogólne – 17% i 32%

Zasady ogólne to najczęściej wybierana forma opodatkowania. Podatek obliczany jest od dochodu, czyli od nadwyżki sumy przychodów nad sumą kosztów. W tym przypadku progiem stanowiącym o wysokości stawki podatkowej jest roczna wysokość zarobków, która wynosi 85 528 PLN rocznie. Progi prezentują się następująco:

  • 17% do 85 528 PLN dochodu
  • 32% powyżej 85 528 PLN

W przypadku korzystania z tej formy podatkowej, przedsiębiorca jest zobowiązany by prowadzić księgę przychodów i rozchodów, w której ewidencjonuje swoje przychody i rozchody. Oprócz tego, na koniec roku podatkowego należy sporządzić spis z natury wykazując w nim m. in. nabyte materiały oraz towary.

Przeczytaj więcej o Podatku na zasadach ogólnych

Formy opodatkowania działalności – Zasady ogólne – Podatek liniowy 19%

W sytuacji wyboru tej opcji, przedsiębiorca płaci stałą stawkę liniową 19% bez względu na uzyskany dochód. Do minusów takiego rozwiązania należą m. in brak możliwość korzystania z większości ulg podatkowych oraz brak możliwość do rozliczenia z małżonkiem.

Przeczytaj więcej o Podatku liniowym

Formy opodatkowania działalności – Ryczałt

Ryczałt jest specyficzną formą opodatkowania. W tym przypadku przedsiębiorca nie może pomniejszyć osiąganych przychodów o poniesione koszty podatkowe. Z drugiej strony zaletą sa stosunkowo niskie stawki ryczałtu – 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12,5%, 15% oraz 17%. Zależą one od rodzaju wykonywanej działalności.

Formy opodatkowania działalności – Karta podatkowa

Karta podatkowa jest zryczałtowaną formą opodatkowania. Płacony podatek nie odzwierciedla w żaden sposób osiągniętych przychodów. To rozwiązanie przeznaczone jest dla osób, które prowadzą działalność określoną w art. 23. ust. 1 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (np. opieka nad dziećmi i osobami chorymi, usługi rozrywkowe).

Zapraszamy was do odwiedzenia innych stron coworkingowych znajdujących się w naszej grupie!

Coworking Rynek 28 – Kraków

Clockwork Poznań – Wirtualne Biuro

Wirtualne Biuro Poznań

Wirtualne Biuro Kraków

Biuro w Krakowie

Biuro247

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *