Co to jest PKD?

co to jest PKD

PKD to inaczej Polska Klasyfikacja Działalności. Jest to system, który wszedł w życie w 2008 roku i odpowiada za klasyfikację działalności gospodarczych, które realizowane są przez różnego rodzaju podmioty gospodarcze. Każda osoba zakładająca działalność dobiera odpowiednie PKD, jeden do działalności głównej kody działalności dodatkowej. Podaje się go przy wypełnianiu wniosku CEIDG-1 lub sporządzaniu umowy spółki kapitałowej. Informuje on o obszarze działalności Waszej firmy. Całą klasyfikację znajdziecie na stronie GUS. Przeczytaj artykuł do końca i dowiedz się więcej.

Czy mogę wpisać więcej niż jeden kod PKD?

Tak. Ich zadaniem jest sklasyfikowanie Waszej działalności. Zazwyczaj do jej opisania będziecie potrzebowali więcej niż jednego kodu. Na druku CEIDG-1 możecie ich wpisać dziewięć. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyście wpisali ich więcej. Należy to zrobić przy pomocy załącznika CEIDG-RD. W przypadku, gdy trudno zaklasyfikować Waszą działalność, wybieracie obszar najbardziej zbliżony do tego, co robicie. Pamiętajcie, że każdej chwili możecie aktualizować listę swoich kodów, wykreślać je bądź dodawać. Dodatkowo w przypadku dokonywania zmian działalności firmy lub wprowadzaniu nowych usług należy niezwłocznie zaktualizować listę Waszych wpisów. Zmiany zgłaszacie w KRS lub w CEIDG ciągu siedmiu dni od ich wprowadzenia. Za prowadzenie działalności wykraczającej poza Wasze PKD możecie otrzymać grzywnę.

Do czego potrzebne jest PKD?

Kody PKD mają różnorodne zastosowanie. Używa się ich m. in. do klasyfikowania podmiotów gospodarczych na potrzeby krajowego urzędowego rejestru podmiotów gospodarki narodowej (REGON) i tworzeniu bilansów gospodarki narodowej. Oprócz tego, zebrane dane przekazuje się na potrzeby zestawień informacji statystycznych oraz do porównywań z danymi międzynarodowymi.

Dlaczego PKD jest takie ważne?

Wybór kodu odgrywa bardzo ważną jeśli staracie się o dotację, grant lub jeśli chcecie wziąć udział w różnego rodzaju przetargach. Niektóre programy dofinansowań a także przetargi skierowane są dla firm prowadzących określoną działalność opisaną konkretnym kodem PKD. W związku z tym posiadanie nieodpowiedniego wpisu może Was skreślić na samym starcie do uzyskania pomocy lub wygrania przetargu.

Zapraszamy was do odwiedzenia innych stron coworkingowych znajdujących się w naszej grupie!

Coworking Rynek 28 – Kraków

Clockwork Poznań – Wirtualne Biuro

Wirtualne Biuro Poznań

Wirtualne Biuro Kraków

Biuro w Krakowie

Biuro247

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *