Formy działalności gospodarczej w Polsce

W Polsce istnieje kilka form prawnych prowadzenia biznesu. Swój biznes możesz prowadzić jako: indywidualny przedsiębiorca, osoba prawna, która jest przedsiębiorcą lub jednostka organizacyjna, która co prawda nie ma osobowości prawnej, ale traktowana jest jako przedsiębiorca. Wybór formy działalności jest istotną rzeczą. Najlepszym momentem do jego dokonania jest etap na którym już wiecie co chcecie oferować swoim klientom, jaka duża ma być Wasza firma, ile ma zatrudniać osób itp. W zależności jakiego dokonacie wyboru, może Wam to pomóc w prowadzeniu biznesu lub utrudnić. Przeczytaj artykuł do końca i dowiedz się jakie formy działalności gospodarczej występują w Polsce.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najpopularniejsza forma prowadzenia biznesu w Polsce. Jest to bardzo dobry pomysł, jeśli Wasz biznes będzie niewielki z niewielkim ryzykiem biznesowym oraz oparty głównie o Wasze pieniądze. Dodatkowo przy zakładaniu firmy nie musicie posiadać kapitału początkowego. W tej formie możecie zatrudniać pracowników oraz podpisywać zlecenia. Nie możecie natomiast włączyć do swojego biznesu innych wspólników.

Formy działalności gospodarczej w Polsce – Spółka cywilna

Jeśli chcesz prowadzić firmę ze wspólnikiem, dobrym i najprostszym rozwiązaniem jest spółka cywilna. Do zalet tej formy działalności należy niewielki koszt założenia oraz sposobność do prowadzenia uproszczonej księgowości. Warto wspomnieć, iż spółce cywilnej nie przysługuje status przedsiębiorcy. Przedsiębiorcami są wyłącznie wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Formy działalności gospodarczej w Polsce – Spółki kapitałowe

Do spółek kapitałowych należą: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna. Istotą funkcjonowania tych podmiotów gospodarczych jest kapitał. Może on przyjmować formę pieniężną, materialną (np. maszyny, zaplecze technologiczne, nieruchomości), ale również niematerialną (np. prawa autorskie, patenty). Podstawowym celem kapitału jest zabezpieczenie wierzycieli spółki przez niewypłacalnością. To rozwiązanie najczęściej wybierają duże przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 10 osób.

Formy działalności gospodarczej w Polsce – Spółki osobowe

Wśród spółek osobowych możemy wyróżnić: spółkę jawną, partnerską, komandytową oraz komandytowo-akcyjną. Do ich cech wspólnych należy konieczność posiadania co najmniej jednego wspólnika osobista odpowiedzialność majątkowa wspólników (nie musi być wszystkich) za zobowiązania spółki. Dodatkowo spółki są jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej.

Na co zwrócić uwagę wybierając formę działalności gospodarczej?

Każda z przedstawionych form działalności gospodarczych ma swoje cechy charakterystyczne odróżniające je od innej. W podjęciu decyzji może Wam pomóc odpowiedzenie na kilka pytań:

  • Jak będziesz prowadził firmę – sam czy ze wspólnikami?
  • Jak ma wyglądać odpowiedzialność za zobowiązania firmy?
  • Kto może reprezentować firmę w sprawach nie tylko urzędowych?

Dodatkowo zapoznaj się z opodatkowaniem i rodzajami księgowości, być może to pomoże Wam w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Zapraszamy was do odwiedzenia innych stron coworkingowych znajdujących się w naszej grupie!

Coworking Rynek 28 – Kraków

Clockwork Poznań – Wirtualne Biuro

Wirtualne Biuro Poznań

Wirtualne Biuro Kraków

Biuro w Krakowie

Biuro247

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *