Profil zaufany

profil zaufany

Profil zaufany jest to bezpłatne narzędzie służące do potwierdzenia tożsamości obywatela. Dzięki niemu bez wychodzenia z domu załatwisz sprawy urzędowe w serwisach administracji publicznej. Przy jego pomocy m. in. uzyskasz odpisy aktów stanu cywilnego, zgłosisz utratę dowodu osobistego, sprawdzisz swoje punkty karne, zapiszesz się na wizytę w placówce ZUS, złożysz wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Oprócz tego zarejestrujesz lub zawiesisz swoją działalność gospodarczą. Profil jest ważny trzy lata. Korzysta już z niego ponad 8,1 miliona Polaków. Profil zaufany umożliwia złożenie podpisu zaufanego, choć nie jest podpisem elektronicznym. Taki podpis jest ważny i wywołuje skutki prawne.

Kto może założyć?

Jeśli chcesz założyć profil zaufany potrzebujesz spełnić wszystkie poniższe warunki:

  • ważny dowód osobisty lub paszport
  • masz lub miałeś polski dowód osobisty
  • musisz posiadać numer PESEL
  • masz pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych

Jak założyć?

Aby założyć profil zaufany wypełnij wniosek i tym samym załóż konto w serwisie. W następnym kroku musisz potwierdzić swoją tożsamość. Możesz to zrobić na kilka sposobów:

  • online – logując się do swojego banku
  • przy pomocy dowodu osobistego z warstwą elektroniczną i czytnikiem NFC,
  • przy pomocy podpisu kwalifikowanego,
  • przychodząc do jednego z 1500 punktów potwierdzających (takie punkty działają w urzędach gmin, starostwach powiatowych, oddziałach NFZ, a także placówkach pocztowych).

Najszybszą i najczęściej wybieraną opcją potwierdzenia tożsamości jest skorzystanie ze swojej bankowości elektronicznej.

Tymczasowy profil zaufany

W związku z pandemią Covid-19 oraz restrykcjami 23. kwietnia 2020 uruchomiono możliwość założenia tymczasowego profilu zaufanego. To rozwiązanie skierowane jest dla osób, które nie mają konta w internetowym serwisie bankowym, a także innego narzędzia umożliwiającego poświadczającego swoją tożsamość. Ta metoda nie wymaga wizyty w punkcie potwierdzającym. Najpierw wypełnij wniosek o założenie profilu zaufanego. W kolejnym kroku umówisz się na internetową wideo rozmowę z urzędnikiem. Odbędzie się ona w przeciągu kilku najbliższych dni. O wszystkich szczegółach rozmowy będziesz poinformowany w wiadomości, którą otrzymasz. Wystarczy wybranego dnia o ustalonej godzinie kliknąć w przysłany link. Osoba, która poprowadzi rozmowę, poprosi zarówno byś się przedstawił, złożył oświadczenie dotyczące używania profilu zaufanego jak i okazał swój dowód tożsamości. Po pozytywnym przejściu wszystkich kroków Twój profil zostanie założony. Pamiętaj, profil tymczasowy jest ważny tylko przez 3 miesiące!

Zapraszamy was do odwiedzenia innych stron coworkingowych znajdujących się w naszej grupie!

Coworking Rynek 28 – Kraków

Clockwork Poznań – Wirtualne Biuro

Wirtualne Biuro Poznań

Wirtualne Biuro Kraków

Biuro w Krakowie

Biuro247

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *