Na jaką umowę zatrudnić – etat, zlecenie czy dzieło?

Przed zatrudnieniem nowego pracownika musisz wybrać formę zatrudnienia. Powinna być ona właściwa dla charakteru pracy i obowiązków pracownika. Decyzja o rodzaju umowy jest bardzo istotna, ponieważ definiuje Twoje obowiązki oraz prawa osoby zatrudnianej. W zależności od wybranej umowy inaczej wygląda jej rozwiązanie a także inne koszty ponosisz jako pracodawca. Przeczytaj artykuł do końca i dowiedz się więcej na temat na jaką umowę zatrudnić – etat, zlecenie czy dzieło?

Cechy charakterystyczne umów

Oto rodzaje umów, na podstawie jakich zatrudnia się pracowników:

  • Umowa o pracę

Regulują ją przepisy Kodeksu pracy. Pracownik na podstawie umowy zobowiązuje się do wykonywania określonych obowiązków w określonym czasie oraz miejscu za określoną kwotą wynagrodzenia. Stronami umowy są pracodawca i pracownik. Ten rodzaj umowy najsilniej wiąże strony w stosunku prawnym. Pracę w tym przypadku zawsze należy wykonywać osobiście, a odprowadzanie składek jest obowiązkowe dla pracodawcy.

Przeczytaj więcej o Rodzajach umowy o pracę

Przeczytaj o Jak zatrudnić pracownika na umowę o pracę

  • Umowa zlecenie

Tą umowę regulują przepisy Kodeksu cywilnego. W umowie zlecenia zwanej umową starannego działania, zleceniodawca (zatrudniający) zleca zleceniobiorcy (osoba zatrudniana) zlecenie, czyli wykonanie określonej czynności, która jest powtarzalna. Umowa daje gwarancję minimalnej stawki godzinowej. Możliwe jest również (za zgodą zleceniodawcy) przekazanie swojej pracy zastępcy.

  • Umowa o dzieło

Podobnie jak w umowie zlecenie, tą umowę regulują przepisy Kodeksy cywilnego. Z powodu, iż jest to umowa rezultatu, najistotniejsze jest wykonanie określonego, zamówionego działa. Może nim być np. wykonanie sesji fotograficznej, korekta tekstu, remont mieszkania. W umowie o dzieło nie występuje taka rzecz jak minimalna stawka godzinowa. Nie ma również obowiązku odprowadzania składek.

Przeczytaj o Jak zawrzeć umowę zlecenia lub o dzieło

Na jaką umowę zatrudnić – etat, zlecenie czy dzieło?

Na początku musisz pamiętać, że nie zawsze możesz zawrzeć umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Decyzja o wyborze rodzaju umowy nie może być podyktowana jedynie uniknięciem obowiązków związanych z prawem pracy lub ubezpieczeniami społecznymi. W związku z tym nie zawsze możesz zdecydować się na umowę zlecenie kierując się kwestią niższych kosztów. Dotyczy to szczególnie przypadków, gdy praca wykonywana przez nowego pracownika ma cechy charakterystyczne dla umowy o pracę. Umowa powinna być dobrze dobrana do charakteru pracy.

Zapraszamy was do odwiedzenia innych stron coworkingowych znajdujących się w naszej grupie!

Coworking Rynek 28 – Kraków

Clockwork Poznań – Wirtualne Biuro

Wirtualne Biuro Poznań

Wirtualne Biuro Kraków

Biuro w Krakowie

Biuro247

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *