Jak zatrudnić obywatela UE, EOG lub Szwajcarii

Jak zatrudnić obywatela UE, EOG lub Szwajcarii

Obywatele krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii nie potrzebują zezwolenia na pracę. Dodatkowo przedsiębiorcy z tych państw mogą delegować pracowników do pracy w Polsce. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się jak zatrudnić obywatela UE, EOG lub Szwajcarii.

Zatrudnienie a delegowanie

Posiadacze obywatelstwa jednego z krajów Unii Europejskiej korzystają ze szczególnego uprawnienia. Jest to swobodny przepływ pracowników. Oznacza to, że te osoby mają prawo:

  • podejmować pracę bez ubiegania się o zezwolenie na pracę,
  • mieszkać w Polsce z powodów zawodowych,
  • zostać w Polsce po zakończeniu umowy o pracę,
  • być traktowani na równi z obywatelami Polski w zakresie warunków pracy, przywilejów podatkowych oraz socjalnych.

Obywatele Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandii, Norwegii, Liechtensteinu) oraz Szwajcarii mają prawo do części uprawnień obywateli UE. Możesz zatrudnić obywateli z tych wszystkich krajów bez wnioskowania o pozwolenie na pracę. Jeśli Twoja firma ma siedzibę w kraju należącym do UE, EOG lub Szwajcarii, możesz wysłać na delegację do pracy w Polsce pracownika zatrudnionego na stałe w Twojej firmie.

Delegowanie do pracy na obszarze Polski oznacza, że:

  • delegujesz pracowników do pracy w oddziale lub przedsiębiorstwie należącym do tej samej grupy co Twoja firma, lub
  • delegujesz zatrudnionych pracowników w ramach umowy zawartej między Twoim przedsiębiorstwem a odbiorcą usług, prowadzącym działalność na terytorium Polski, lub
  • działasz jako agencja pracy tymczasowej i wynajmujesz swojego pracownika przedsiębiorstwu prowadzącemu działalność na terytorium Polski.

Pamiętaj, że przepisów dotyczących delegowania nie można stosować do przedsiębiorstw marynarki handlowej, czyli załóg na morskich statkach handlowych oraz transportu międzynarodowego, z wyłączeniem przewozów kabotażowych.

Jak zatrudnić obywatela UE, EOG lub Szwajcarii -Zatrudnienie a delegowanie

Jeśli chcesz zatrudnić bezpośrednio w swojej firmie obywatela któregoś z krajów UE, EOG lub Szwajcarii, robisz to dokładnie w ten sam sposób jakbyś zatrudniał Polska. Nie ma żadnych dodatkowych formalności. Zatrudniony obcokrajowiec zobowiązany jest do zgłoszenia swojego pobytu jeśli przekracza on 3 miesiące. Należy to zrobić w urzędzie wojewódzkim zgodnym z miejscem zamieszkania. Jeśli delegujesz cudzoziemca do pracy w Polsce, musisz wyznaczyć osobę upoważnioną do reprezentowania Twojej firmy do kontaktów z Państwową Inspekcją Pracy (PIP), w tym do przesyłania i otrzymywania dokumentów lub zawiadomień. Przepisy nie określają na jaki maksymalnie okres czasu możesz delegować pracownika. Pamiętaj, że delegowanie jest stanem tymczasowym i nie może trwać przez nieokreslony czas.

Zapraszamy was do odwiedzenia innych stron coworkingowych znajdujących się w naszej grupie!

Coworking Rynek 28 – Kraków

Clockwork Poznań – Wirtualne Biuro

Wirtualne Biuro Poznań

Wirtualne Biuro Kraków

Biuro w Krakowie

Biuro247

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *