Podatek liniowy

Podatek liniowy

Podatek liniowy polega na opodatkowaniu dochodu (czyli przychodu – koszty) jedną stawką podatku, który wynosi 19%. Przy wyborze opodatkowania dochodu liniowo należy uwzględnić wszystkie czynniki. Przede wszystkim przedsiębiorca musi wziąć pod uwagę przewidywany dochód oraz wszelkie ulgi i preferencje podatkowe, jakie przysługują przedsiębiorcy. Tą formę opodatkowania skierowano wyłącznie dla prowadzących działalność gospodarczą pozarolniczą lub dla osiągających dochody z działów specjalnych produkcji rolnej. Dochody z umów o pracę lub umów zleceń nie mogą być opodatkowane według stawki liniowej. W przypadku wyboru stawki liniowej jesteś zobowiązany do opodatkowania we wskazany sposób przez cały rok podatkowy. Co ważne, w podatku liniowym nie obowiązuje kwota wolna od podatku.

Podatek liniowy – Wady i zalety

Do zalet podatku liniowego należy przede wszystkim jedna stawka podatku bez względu na osiągnięty dochód. Szczególnie korzystnie wypada w w przypadku wysokich dochodów z działalności gospodarczej (powyżej 100 000 PLN). W tej formie opodatkowania nie łączy się dochodów uzyskanych z różnych źródeł. Oznacza to, że dochody opodatkowane w sposób liniowy nie mają wpływu na podwyższenie stawki podatku od dochodów, które opodatkowano wg skali podatkowej (z 17% na 32%). Poza tym sam sposób wyliczania podatku jest łatwiejszy, gdyż nie trzeba pamiętać o skali podatkowej oraz o kwocie zmniejszającej podatek. Jedną z ważniejszych wad podatku liniowego jest brak możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem. Następną jest niemożność skorzystania z większości ulg podatkowych, takich jak: za internet, za dzieci czy też rehabilitacyjnej, a także brak możliwości rozliczania się jako samotnie wychowujący rodzic.

Podatek liniowy – Ulgi podatkowe

Znacznym ograniczeniem przy tym rodzaju opodatkowania jest to, że nie możesz skorzystać z większości ulg, które przysługują przy opodatkowaniu według skali podatkowej, takich jak wspólne rozliczenie z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko. Podstawę opodatkowania możesz pomniejszyć jedynie przez odliczenie:

  • poniesionych strat,
  • zapłaconych w danym roku składek na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie współpracowników,
  • dokonanych w danym roku wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Zapraszamy was do odwiedzenia innych stron coworkingowych znajdujących się w naszej grupie!

Coworking Rynek 28 – Kraków

Clockwork Poznań – Wirtualne Biuro

Wirtualne Biuro Poznań

Wirtualne Biuro Kraków

Biuro w Krakowie

Biuro247

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *