Prowadzenie działalności przez cudzoziemca

Osoby, które nie mają polskiego obywatelstwa, a chcą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce, mają prawo ją założyć. Możliwe jest również, aby takie osoby założyły oddział lub przedstawicielstwo swojej firmy w Polsce lub świadczyły okresowo swoje usługi. Przeczytaj artykuł do końca i dowiedz się jak wygląda prowadzenie działalności w Polsce przez cudzoziemca.

Przeczytaj więcej o Przedstawicielstwie firmy zagranicznej w Polsce

Rejestrowanie firmy na zasadach obowiązujących polskich przedsiębiorców

Osoby, które spełniają jeden w poniższych warunków mogą założyć działalność, tak jak obywatel Polski. Odbywa się to w przypadku, gdy:

  • jesteś obywatelem państwa UE lub UOG,
  • posiadasz zezwolenie na pobyt: stały, rezydenta długoterminowego UE, czasowy (związany m. in. z studiowaniem na wyższej uczelni),
  • masz status uchodźcy,
  • posiadasz ochronę czasową lub uzupełniającą,
  • masz ważną Kartę Polaka.

Prowadzenie działalności przez cudzoziemca – Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej

W sytuacji, gdy chcesz zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą online w CEIDG, a nie masz w podpisie elektronicznym numeru NIP lub PESEL udaj się do urzędu miasta lub gminy. Tam potwierdzisz swoje konto w CEIDG. Pokaż uprawnionemu urzędnikowi paszport lub inny dokument potwierdzający Twoją tożsamość.

Prowadzenie działalności przez cudzoziemca – Ubezpieczenie społeczne przy prowadzeniu działalności

Obecnie obowiązuje zasada, iż w danym momencie możesz być ubezpieczonym w jednym państwie i tylko tam opłacasz wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne. Dotyczy to również sytuacji, jeśli prowadzisz działalność w kilku krajach. W takim przypadku, składki powinieneś odprowadzać w państwie, w którym:

  • mieszkasz i wykonujesz większą część swojej pracy,
  • znajduje się centrum interesów Twojego biznesu, jeśli nie mieszkasz w tym kraju.

Aby określić, w którym państwie jest wykonywana większość działań bierze się pod uwagę czas pracy, ilość świadczonych usług, uzyskany obrót lub dochód. Dokumentem mówiącym o tym, gdzie powinieneś odprowadzać składki jest druk A1. Jego wzór jest identyczny w całej Unii Europejskiej. Na jego podstawie odprowadza się składki oraz otrzymuje się zwolnienie z obowiązku opłacania składek w innym kraju.

Zapraszamy was do odwiedzenia innych stron coworkingowych znajdujących się w naszej grupie!

Coworking Rynek 28 – Kraków

Clockwork Poznań – Wirtualne Biuro

Wirtualne Biuro Poznań

Wirtualne Biuro Kraków

Biuro w Krakowie

Biuro247

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *