Open space (z ang. otwarta przestrzeń) bywa często używane w kontekście przestrzeni biurowej, uczelnianej. W praktyce oznacza jedną dużą przestrzeń, która nie jest podzielona na osobne pokoje czy gabinety. Już w 1906 roku Frank Lloyd Wright powiedział, że ściany w biurze nie służą niczemu dobremu. Trend na taki rodzaj zagospodarowania przestrzeni pojawił się w Polsce na przełomie XX i XXI wieku. W czasach, gdy na polskim rynku pojawiły się duże firmy oraz zachodnie korporacje. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej na temat: Open space najpopularniejszym rodzajem pomieszczeń w coworkingu.
Przeczytaj Jakie sprzęty powinny znajdować się w coworkingu?
Cechy charakterystyczne
W przestrzeniach open space często bywa gwarnie. Słychać dźwięki uderzeń w klawiaturę, rozmowy prowadzone przez telefon lub prowadzone z sąsiadem z biurka obok. I jest to bardzo dobry znak, ponieważ coworkingi oprócz możliwości dostępu do miejsca pracy powinny służyć nawiązywaniu kontaktów i relacji biznesowych. Przestrzenie coworkingowe oferują przeważnie możliwość wynajęcia małego biura. Jeśli nie będziesz miał ochoty na pracę w dużej nieograniczonej przestrzeni, możesz skorzystać z biura w którym wykonasz swoją pracę.
Open space najpopularniejszym rodzajem pomieszczeń w coworkingu – Zagospodarowanie przestrzeni
Ważne, aby w projektowaniu takiej przestrzeni do coworkingu umieścić strefy oferujące różne warunki pracy. Możesz to zrobić poprzez odpowiednie ustawienie mebli będących wyposażeniem coworkingu. Ustaw część biurek bardziej na uboczu skierowane do ściany oraz wolno ustawionych z widokiem na resztę przestrzeni. Istotne jest również, aby zachować klimat kameralności w dużej otwartej przestrzeni. Pamiętaj, że coworking to nie wielka korporacja. Przychodzenie do niego powinno być dobrze kojarzone. 20 biurek ustawionych na środku pomieszczenia w czterech rzędach po 5, może stwarzać niekoniecznie komfortowe warunki dla osób, które przyszły popracować lub są z natury introwertykami. W końcu nie każdy chce, by osoba siedząca za nim mogła swobodnie zaglądać w monitor komputera. Poza tym warto zadbać o różne warunki oświetlenia panujące w open space. Poza miejscami do pracy przy sztucznym świetle (o dobrze dobranej temperaturze barwowej) warto zadbać o takie, gdzie głównym źródłem światła jest światło naturalne.