Kwalifikowany podpis elektroniczny

Kwalifikowany podpis elektroniczny

Kwalifikowany podpis elektroniczny jest to zaawansowany podpis elektroniczny. Należy go składać za pomocą kwalifikowanego urządzenia do składania podpisu elektronicznego. Dzięki niemu cyfrowo podpiszesz dokumenty. Działa on tak samo jak podpis odręczny. Jeśli składałeś już przez internet dokumenty do urzędu, to na pewno spotkałeś się z zagadnieniem profilu zaufanego. Choć przy jego pomocy również autoryzujesz dokumenty, to nie jest on podpisem elektronicznym. Kwalifikowany odpis elektroniczny ma szersze zastosowanie i nie ogranicza się ono do komunikacji z administracją państwową. Kserokopia lub obrazek ze skanem odręcznego podpisu nie są podpisem elektronicznym!

Kwalifikowany podpis elektroniczny – Co można nim podpisać?

Podpis elektroniczny pozwala podpisać praktycznie wszystkie dokumenty, które mają formę pozwalającą na dołączenie cyfrowego załącznika z ów podpisem. Do takich materiałów należą:

  • korespondencja z urzędami administracji publicznej
  • umowy zapisane w formie elektronicznej, również między konsumentami
  • dokumentacja firmowa, faktury, zgody na przetargi
  • oferty handlowe
  • pisma sądowe
  • uwierzytelnianie transakcji w banku
  • treści autorskie

Kwalifikowany podpis elektroniczny – Jak go zdobyć?

Kwalifikowany podpis elektroniczny jest usługą komercyjną, odpłatną. Aby go otrzymać należy podpisać umowę (maksymalnie 3-letnią, ponieważ tyle jest ważny elektroniczny podpis) z dostawcą usługi (lista firm dostępna jest na stronie Narodowego Centrum Certyfikacji). Po jej podpisaniu, otrzymasz specjalną kartę kryptograficzną, z zapisanym na nim certyfikatem kwalifikowanym, a także czytnik kart podłączany do komputera oraz oprogramowanie, które należy zainstalować na komputerze. Do autoryzacji możesz też wykorzystywać aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie. Po podpisaniu umowy, otrzymuje ona swoistą pieczęć elektroniczną. Tym samym potwierdza, że dokument podpisały obie strony w tej samej, niezmienionej postaci.

Jak przechowywać podpis kwalifikowany?

Podpis kwalifikowany, a konkretniej certyfikat kwalifikowany służący do poświadczenia podpisu elektronicznego trzeba przechowywać na urządzeniu kryptograficznym lub w odpowiedniej aplikacji, która go ochroni. Taki podpis jest bezpieczniejszą formą podpisywania dokumentów niż jego odręczny odpowiednik. Wynika to z małej możliwości sfałszowania go. Podpis wraz z certyfikatem jest przyporządkowany do określonej osoby i tylko ona może go użyć.

Artykuł powstał przy współpracy z naszymi partnerami:

Wirtualne biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Zapraszamy was do odwiedzenia innych stron coworkingowych znajdujących się w naszej grupie!

Coworking Rynek 28 – Kraków

Clockwork Poznań – Wirtualne Biuro

Wirtualne Biuro Poznań

Wirtualne Biuro Kraków

Biuro w Krakowie

Biuro247

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *