Wzrost gospodarczy w Polsce

wzorst gospodarczy w polsce

Polska gospodarka jest gospodarką mieszaną. Oznacza to, że składa się z sektora publicznego oraz prywatnego, które współuczestniczą w rozwiązywaniu problemów gospodarczych. W roku 2018 największy udział w wartości dodanej polskiej gospodarki miał przemysł (25%), handel (17,6%), budownictwo (7,7%) i transport (7,1%). Przeczytaj artykuł do końca a dowiesz się jak wygląda obecnie wzrost gospodarczy w Polsce.

Najnowsze dane

Od 1992 w Polsce każdego roku notowaliśmy wzrost gospodarczy. W 2020 roku z powodu pandemii Covid-19 większość gospodarek na świecie mocno wyhamowała. Największe załamanie widoczne było w II kwartale. Dotyczy to również gospodarki Polskiej. W kolejnych miesiącach zeszłego roku zmiany zależały od skali obostrzeń nakładanych na kolejne sektory. Według najnowszych danych opublikowanych przez GUS, rok 2020 dla polskiej gospodarki zakończył się spadkiem PKB o 2,8%. Ostatni raz wzrost gospodarczy zakończył się minusowym bilansem w 1991. Pandemia oraz różnego rodzaju obostrzenia wpłynęły na zamknięcie niektórych branż z sektora usług. Poza tym obniżony został popyt krajowy (o 3,7%) oraz nakłady brutto na środki trwałe (o 8,4%). Na ogólny ujemny bilans gospodarczy nie wpływają same spadki wśród sektorów gospodarki. Wiele branż w zeszłym roku odnotowało wzrost do analogicznego okresu rok wcześniej. Jest to przemysł (+4,8%) oraz eksport.

Wzrost gospodarczy w Polsce – Porównanie z innymi krajami UE

Średnia recesja w UE wyniosła 6,8%. Polska należy do krajów z najmniejszym deficytem. W tym zestawieniu zajmujemy drugie miejsce (po Litwie 0,9%). Spadek PKB poniżej progu 3% odnotowały też Estonia i Szwecja (po 2,9%). W najgorszej sytuacji jest Hiszpania, której gospodarka skurczyła się o 11%, a także Grecja ze spadkiem 10%.

Prognozy na 2021

Pomimo trudnego czasu, ekonomiści i analitycy są zgodni, że 2021 roku będzie czasem odbudowy światowej gospodarki. Dotyczy to również sytuacji w Polsce. Wg głównych ekonomistów zanotujemy wzrost gospodarczy, a nie recesję. Prognozy oscylują na poziomie 3,1%. Gospodarka ma przyspieszyć wiosną oraz latem, gdy obostrzenia będą łagodzone a programy szczepień nabiorą tempa. Głównym motorem odbicia gospodarczego będzie eksport i konsumpcja, a szczególnie efekt popytu odroczonego.

Zapraszamy was do odwiedzenia innych stron coworkingowych znajdujących się w naszej grupie!

Coworking Rynek 28 – Kraków

Clockwork Poznań – Wirtualne Biuro

Wirtualne Biuro Poznań

Wirtualne Biuro Kraków

Biuro w Krakowie

Biuro247

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *