Spółdzielnia jest dobrowolną grupą ludzi o nieograniczonej liczbie osób fizycznych lub prawnych. Cechuje ją zmienny skład osobowy a także zmienny fundusz udziałowy. Celem spółdzielni jest zaspokajanie wspólnych potrzeb oraz aspiracji gospodarczych. Oprócz tego może prowadzić działalność społeczną i oświatowo-kulturalną na rzecz swoich członków i ich środowiska. Pamiętaj, jeśli po po rejestracji spółdzielni nastąpią zmiany (np. zmiana siedziby, rady nadzorczej) jesteś zobowiązany do ich zgłoszenia w terminie do 7 dni od ich wystąpienia. Przeczytaj artykuł do końca i dowiedz się jak wygląda rejestracja spółdzielni w KRS.
Sposób złożenia wniosku i wymagane dokumenty
Wpis spółdzielni do Krajowego Rejestru Sądowego następuje na podstawie wniosku. Wniosek o założenie spółdzielni możesz złożyć na dwa sposoby:
- online – za pomocą Portalu Dostępowo-Informacyjnego (PDI),
- tradycyjnie – listownie lub osobiście – do sądu rejonowego (sądu gospodarczego) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę podmiotu, który ubiega się o wpis przy pomocy urzędowego formularza KRS-W5.
Oprócz wypełnionego formularza należy załączyć druki i załączniki:
- KRS-WA – oddziały, terenowe jednostki organizacyjne,
- KRS-WH – sposób powstania podmiotu,
- KRS-WK – organy podmiotu,
- KRS-WM – przedmiot działalności,
- KRS-WL – prokurenci, pełnomocnicy spółdzielni,
- protokół stwierdzający wybór zarządu i rady nadzorczej,
- statut spółdzielni,
- dowody uiszczenia opłat.
Rejestracja spółdzielni w KRS – Koszt
Opłaty jakie są wymagane podczas wniesienia wniosku o utworzenie spółdzielni:
- 500 zł – opłata sądowa za wpis do KRS,
- 100 zł – opłata za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Opłaty te możesz uregulować:
- gotówką w kasie sądu,
- bezgotówkowo – przelewając pieniądze na konto sądu lub poprzez system e-Płatności,
- e-znakami opłaty sądowej.
Rejestracja spółdzielni w KRS – Ile będziesz czekać
Sąd rozpatruje sprawę dotyczącą wpisu w rejestrze do KRS w postępowaniu nieprocesowym. Ma na to nie więcej niż 7 dni od daty wpłynięcia wniosku. Jeśli wniosek zawiera błędy zostaniesz wezwany, aby je usunąć. Po naniesieniu poprawek sąd w terminie do 7 dni rozpatrzy wniosek. W sytuacji, gdy rozpoznanie wniosku wymaga przeprowadzenia rozprawy lub wysłuchania uczestników postępowania sąd na rozpoznanie wniosku ma nie więcej niż miesiąc czasu.