Różnica między spółką z o. o. i spółką cywilną

Jeśli chcesz założyć spółkę, najprawdopodobniej będziesz rozważał dwa rodzaje z nich. Należą do nich spółka cywilna, która jest najpopularniejszą formą spółki, a także spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która jest najpopularniejszą spółką handlową. Przed podjęciem decyzji zapoznaj się z elementami, które je różnią, tak by dokonać najbardziej dopasowanego i najlepszego wyboru. Przeczytaj artykuł do końca, a będziesz wiedział jaka jest różnica między spółką z o.o. i spółką cywilną.

Osobowość prawna

Spółka cywilna nie jest podmiotem wyodrębnionym od swoich wspólników. Oznacza to, że nie posiada podmiotowości prawnej oraz osobowości prawnej. Stronami wszystkich umów są wspólnicy tej spółki i także oni osobiście występują w toku wszelkich postępowań sądowych lub administracyjnych. Z kolei spółka z o. o. posiada osobowość prawną. Oznacza to, że jest podmiotem praw, a także obowiązków wynikających z umów oraz innych zdarzeń prawnych. Taka spółka może występować w charakterze strony postępowań administracyjnych i sądowych.

Różnica między spółką z o.o. i spółką cywilną – Odpowiedzialność za zobowiązania

W przypadku spółki cywilnej wspólnicy ponoszą solidarnie odpowiedzialność za zobowiązania swojej firmy. Jeśli majątek przedsiębiorstwa nie jest w stanie pokryć w całości zadłużenia, to kontrahent ma prawo domagać się spłaty z majątków prywatnych wspólników spółki. Zupełnie inaczej jest w przypadku spółki z o. o., gdzie wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności za długi firmy.

Przepisy pod które podlega

Sposób działania spółki cywilnej określają przepisy Kodeksu cywilnego, które są znacznie mniej skomplikowane. Natomiast spółka z o. o. regulowana jest przez przepisy Kodeksu spółek handlowych.

Różnica między spółką z o. o. i spółką cywilną – Organy przez które spółka działa

Spółka cywilna jest reprezentowana przez swoich wspólników, a nie przez zarząd. W przeciwieństwie do spółki z o. o., która funkcjonuje przez organy, takie jak zarząd, rada nadzorcza oraz zgromadzenie wspólników.

Podatki i ZUS

Wspólnicy spółki cywilnej, jako osoby fizyczne płacą podatek dochodowy jak osoby fizyczne. Dodatkowo ZUS płacony jest na normalnych zasadach. W przypadku spółki z o. o. ,spółka jako podmiot prawa handlowego płaci podatek CIT, a jej wspólnicy płacą podatek PIT od wypłaconej sobie dywidendy (nie jest ona obowiązkowa, nie można jej zaliczyć w koszty).

Zapraszamy was do odwiedzenia innych stron coworkingowych znajdujących się w naszej grupie!

Coworking Rynek 28 – Kraków

Clockwork Poznań – Wirtualne Biuro

Wirtualne Biuro Poznań

Wirtualne Biuro Kraków

Biuro w Krakowie

Biuro247

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *