Patent europejski to tytuł ochronny nakładany na wynalazki. Przyznaje go Europejski Urząd Patentowy na podstawie Konwencji o patencie europejskim. Obowiązuje on na obszarze państw należących do Europejskiej Organizacji Patentowej. Oczywiście w ramach jednego zgłoszenia oraz jego pozytywnego zaakceptowania, wynalazek chroniony jest w wielu krajach. Procedura, aby udzielić patent europejski trwa zazwyczaj od 3 do 5 lat od daty zgłoszenia. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się co to jest patent europejski.
Kto może zgłosić wniosek o patent europejski?
Każda osoba fizyczna jak i prawna bez względu na narodowość oraz miejsce zamieszkania może zgłosić wniosek o przyznanie patentu europejskiego.
Gdzie może dokonać zgłoszenia patentu europejskiego?
Istnieje wiele możliwości, aby zgłosić swój wniosek. Należy to zrobić bezpośrednio w Europejskim Urzędzie Patentowym (EPO) w Monachium, Berlinie lub Hadze albo za pośrednictwem centralnego organu do spraw własności przemysłowej dowolnego państwa członkowskiego (np Urząd Patentowy RP). Zgłoszenie można dostarczyć zarówno osobiście jak i wysyłając wniosek listownie lub elektronicznie albo przez stronę internetową EPO.
Co musi zawierać wniosek?
Przede wszystkim oprócz wypełnionego wniosku o udzielenie patentu europejskiego należy dołączyć opis wynalazku, jedno lub więcej zastrzeżeń patentowych, rysunek przywołany w opisie lub zastrzeżeniach oraz skrót opisu wynalazku. Zgłoszenia można dokonać w dowolnym języku lecz w terminie dwóch miesięcy od daty zgłoszenia należy złożyć odpowiednie tłumaczenie na jeden z języków urzędowych EPO (angielski, niemiecki lub francuski), który będzie językiem postępowania. Maksymalnie w przeciągu miesiąca od daty zgłoszenia należy wnieść na konto bankowe EPO opłatę za zgłoszenie a także opłatę za poszukiwanie. Jeśli zgłoszenie obejmuje więcej niż 15 zastrzeżeń patentowych, opłatę należy wnieść za każde następne zastrzeżenie.
W jakich krajach obowiązuje patent europejski?
Do EOP należy 38 krajów członkowskich. Są to:
- Albania,
- Austria,
- Belgia,
- Bułgaria,
- Chorwacja,
- Cypr,
- Czechy,
- Dania,
- Estonia,
- Finlandia,
- Francja,
- Niemcy,
- Grecja,
- Węgry,
- Islandia,
- Irlandia,
- Włochy,
- Łotwa,
- Liechtenstein,
- Litwa,
- Luksemburg,
- Macedonia Północna,
- Malta,
- Monako,
- Hiszpania,
- Holandia,
- Norwegia,
- Polska,
- Portugalia,
- Rumunia,
- San Marino,
- Serbia,
- Słowacja,
- Słowenia,
- Szwecja,
- Szwajcaria.
Bośnia i Hercegowina oraz Czarnogóra, pomimo iż nie należą do krajów członkowskich zobowiązały się uznawać na swoim terytorium ochronę wynalazków wynikającą z udzielenia patentu europejskiego.