O planowanej kontroli skarbowej w firmie przedsiębiorca najczęściej dowiaduje się wcześniej przez otrzymane pismo z urzędu skarbowego. W sytuacji, gdy prowadzisz firmę w wirtualnym biurze, a informacja o kontroli została wysłana listownie to otrzymasz powiadomienie o otrzymaniu listu oraz jego skan na skrzynkę mailową (jeśli wybierzesz taką drogę podstępowania z odebraną korespondencją). Posiadanie siedziby przedsiębiorstwa w wirtualnym biurze w żaden sposób nie rzutuje negatywnie na przechodzenie kontroli skarbowej. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się jak przebiega kontrola skarbowa w wirtualnym biurze.
Dokumenty a kontrola
W przypadku, gdy spodziewasz się kontroli skarbowej, a Twoja firma swój adres rejestracyjny ma pod adresem wirtualnego biura, sprawdź czy dokumentacja, do której będą chcieli zajrzeć urzędnicy znajduje się w wirtualnym biurze czy w innym miejscu. Jeśli miejsce przechowywania dokumentacji jest inny niż adres wirtualnego biura to powinieneś listownie powiadomić o tym urząd, podając równocześnie odpowiedni adres, tak aby planowana kontrola skarbowa odbyła się w odpowiednim miejscu.
Kontrola skarbowa w wirtualnym biurze – Jakie dokumenty przechowuje się w wirtualnym biurze
Istnieją trzy sytuacje związane z Twoimi dokumentami firmowymi a kontrolą skarbową:
- wszystkie dokumenty znajdują się w wirtualnym biurze,
- tylko podstawowe dokumenty znajdują się w wirtualnym biurze,
- wszystkie dokumenty znajdują się poza wirtualnym biurem.
Pamiętaj, kontrola skarbowa odbędzie się pod adresem, który jest wskazany jako adres trzymania dokumentów księgowych. W sytuacji, gdy Twoje dokumenty są w np. biurze rachunkowym, to wskaż adres tego biura jako miejsce do kontroli.
Powody do kontroli skarbowej
Kontrole skarbowe przeprowadza się często z powodów dostarczanych przez przedsiębiorcę. Należą do nich m. in. :
- częste korekty podatkowe,
- nieścisłości w zapłaconym podatku w stosunku do zadeklarowanych obrotów firmy,
- duże różnice między obrotami a wysokością podatku,
- uzyskanie nagłej dużej straty,
- uzyskanie nagłego dużego zysku przy małych wpływach na konto bankowe firmowe,
- zeznanie podatkowe może mijać się z prawdą,
- złożenie wniosku o zwrot podatku VAT,
- duże kwoty transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Kontrola skarbowa w wirtualnym biurze – Konsekwencje zignorowania kontroli skarbowej
Pamiętaj, aby nigdy nie ignorować pism dotyczących kontroli skarbowej. Przy pomocy przepisów można traktować to jako wykroczenie, które wiąże się z uciążliwościami podatkowymi a także możliwością podlegania karze nałożonej przez urząd skarbowy.