Jednolite zezwolenie na pobyt i pracę

Jednolite zezwolenie na pobyt i pracę

W ramach jednej procedury zwanej zezwoleniem jednolitym obcokrajowiec może uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. To rozwiązanie jest bardzo korzystne, ponieważ wszystkie formalności legalizujące pobyt oraz zatrudnienie załatwia się w ramach jednego postępowania administracyjnego. W takim przypadku cudzoziemiec nie musi osobno ubiegać się o pozwolenie na pobyt (np. wizę). Natomiast pracodawca – o zezwolenie na pracę. Daje to możliwość zaoszczędzenia czasu oraz zminimalizowania zbędnych formalności. Zezwolenie udzielane jest na okres nie krótszy niż 3 miesiące i nie dłuższy niż 3 lata. Przeczytaj artykuł do końca i dowiedz się jak na czym polega jednolite zezwolenie na pobyt i pracę.

Jednolite zezwolenie na pobyt i pracę – Gdzie i jak złożyć wniosek?

Wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę składa się osobiście. Nastąpić to może nie później niż w odstani dniu legalnego pobytu na terenie Polski. Podczas składania wniosku pobiera się odciski linii papilarnych. Z tego powodu obcokrajowca nie może złożyć wniosku przez pełnomocnika. Wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami składa się do wojewody właściwego ze względu na miejsce swojego pobytu. W przypadku wysłania wniosku pocztą, obcokrajowca otrzyma wezwanie od wojewody do osobistego stawiennictwa w przeciągu 7 dni w celu pobrania linii papilarnych. Otrzymanego pozwolenia nie można przedłużać w momencie wygaśnięcia. Istnieje jednak możliwość złożenia wniosku o wydanie nowego zezwolenia jednolitego.

Co zrobić w przypadku utraty lub zmiany pracy?

W przypadku utracenia pracy u któregokolwiek z pracodawców obcokrajowiec musi w terminie 15 dni roboczych zawiadomić pisemnie wojewodę, który wydał zezwolenie jednolite. Jeśli cudzoziemiec chce zmienić pracodawcę wskazanego we wniosku, musi uzyskać nowe zezwolenie na pobyt czasowy pracę. Istnieje możliwość także zmiany zezwolenia. Obcokrajowiec może o nie wnioskować w momencie, gdy będzie wykonywać pracę na innym stanowisku. A także na odmiennych warunkach niż te, które zostały zawarte w pozwoleniu jednolitym. Oprócz tego, jeśli jest pracownikiem tymczasowym i ma nastąpić zmiana pracodawcy użytkownika – również w tym przypadku należy wnioskować o zmianę zezwolenia.

Jednolite zezwolenie na pobyt i pracę wirtualne biuro wrocław

Zapraszamy was do odwiedzenia innych stron coworkingowych znajdujących się w naszej grupie!

Coworking Rynek 28 – Kraków

Clockwork Poznań – Wirtualne Biuro

Wirtualne Biuro Poznań

Wirtualne Biuro Kraków

Biuro w Krakowie

Biuro247

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *